Zgodovina
V preteklosti
Turistično društvo Slovenj Gradec (TD SG) je prostovoljno, samostojno in nepridobitno združenje, ki opravlja dejavnosti pospeševanja in razvoja turizma, krepitve turistične in okoljske kulture ter uresničevanja skupnih ciljev turističnega razvoja ter ohranjanja okolja in narave v Mestni občini Slovenj Gradec in širše.
Slovenj Gradec je upravno, gospodarsko in kulturno središče Mislinjske doline ter edina mestna občina na Koroškem. Mesto je nastalo je v manjši kotlini med zahodnimi obronki Pohorja in Uršlje gore ter ima izjemno bogato zgodovino in je eno izmed najstarejših na Slovenskem, saj je mestne pravice je pridobilo že daljnega leta 1267.
Začetki neorganiziranega turizma v Mislinjski dolini segajo v konec 19. stoletja in sovpadajo z izgradnjo mislinjske železnice decembra 1899, s čimer so se odpirale večje možnosti za obiske in oglede naših znamenitosti. Turisti in pohodniki so našli v Slovenj Gradcu in njegovi okolici mir in klimatsko zdravljenje. Pospešil se je gospodarski in družbeni razvoj Slovenj Gradca in Mislinjske doline. Mesto je dobilo novo bolnišnico, leta 1903 pa je začela delati mestna elektrarna. V duhu in skrbi za lepo in privlačno okolje so Slovenjgradčani leta 1908 svečano odprli prvi mestni park pri bolnišnici. Po prvi svetovni vojni so bila aktivna številna društva, med njimi tudi Olepševalno in tujskoprometno društvo, ki je bilo ustanovljeno 6. septembra leta 1928 in velja za predhodnika Turističnega društva Slovenj Gradec, kakršnega poznamo danes. Kot prvi predsednik društva je omenjen Franc Voršič. Za obdobje med vojnama so po zaslugi Ivana Šisernika ohranjeni zapisniki Mestnega občinskega odbora Slovenj Gradec od leta 1919 do 1941, ki so pomembni tudi za turizem. V preteklosti je bilo delovanje turističnega društva dvakrat prekinjeno in nato ponovno oživljeno, in sicer leta 1954 kot Turistično olepševalno društvo Slovenj Gradec ter ponovno leta 1971, odkar se tudi imenuje Turistično društvo Slovenj Gradec.
Turistično društvo je k sodelovanju privabilo veliko ljubiteljev prijazno urejenega okolja, organiziralo je hortikulturna predavanja, razstave o naravni in kulturni dediščini ter je s svojo aktivnostjo krepilo turistično zavest občanov. Pomembno vlogo je imelo pri organizaciji in ureditvi številnih gozdnih učnih in turističnih poti, izdaji knjižnih edicij in zloženk. Pri svojem delovanju aktivno sodeluje z Mestno občino Slovenj Gradec, kakor tudi z ostalimi sorodnimi društvi ter turističnimi in družbeno-kulturnimi organizacijami.
Turistično društvo Slovenj Gradec je torej društvo s tradicijo, vizijo, predvsem pa društvo z občutkom za naravo, okolje in ljudi.
“Če bo to mesto nekoč zeleno, bo to velika zasluga Turističnega društva Slovenj Gradec”
Tomislav Ivič, Večer